www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

35 rocznica nadania szkole im. Heleny Ponieważ

„Żyła wśród nas. Wzorowy pedagog, szlachetny człowiek, przyjaciel dzieci…” Tablicę pamiątkową, na której widnieją te słowa odsłonięto w dniu nadania Szkole Podstawowej  w Słoneczniku imienia Heleny Ponieważ. Od tego wydarzenia upłynęło już 35 lat. A pamięć o Helenie Ponieważ, jednej z pierwszych nauczycielek uczących w szkole w Słoneczniku, po dzień dzisiejszy wśród lokalnej społeczności jest wciąż żywa.

Tegoroczne święto szkoły miało niezwykle uroczysty charakter. Uczestniczyli w nim uczniowie i ich rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Cała szkolna społeczność uczestniczyła w mszy świętej w intencji patronki, w czasie której proboszcz tutejszej parafii, ks. Józef Bommersbach, poświęcił tablicę pamiątkową. Po nabożeństwie miał miejsce apel upamiętniający patronkę szkoły. Uczniowie klasy VI w kilku słowach przypomnieli wszystkim zgromadzonym biografię Heleny Ponieważ oraz opowiedzieli o jej zasługach i dokonaniach. Następnie przedstawiciele społeczności szkolnej -uczniowie i przedstawiciele Rady Rodziców- złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową. Delegacja uczniów, nauczycieli i rodziców udała się także na lokalny cmentarz, aby na grobie patronki zapalić znicze. Całą uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Helena Ponieważ pracę w Słoneczniku rozpoczęła we wrześniu 1946 roku. Nie była to jej pierwsza praca w szkole. Z nauczaniem związała się jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. W okresie II wojny światowej prowadziła zajęcia w tajnej szkole w Janówce oraz w szkołach radzieckich. Przypadek sprawił, że po zakończeniu działań wojennych trafiła do Sorkoboru – dzisiejszego Słonecznika. Spędziła w nim 29 lat swojego życia. Były to dla niej lata niezwykle pracowite… Uczyła dzieci, uczyła dorosłych, walczyła z analfabetyzmem, założyła pierwszą w Słoneczniku bibliotekę, pomagała ludziom… Zasługi Heleny Ponieważ zostały dostrzeżone  przez władze państwowe. Za wieloletnią pracę i wybitne osiągnięcia otrzymała ona Złoty Krzyż Zasługi oraz Złotą Odznakę Zasłużonym dla Warmii i Mazur.

(red./Adam Giemza/fot. arch. szkoły)