www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Akcja „Żonkile” w ZSL

W dniu 19.04.2017 r., w 74 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych w Morągu, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, u K. Dudka, wzięli udział w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”.

Jest to akcja zainicjowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Przedsięwzięcie zorganizowano już po raz piąty i polegało ono m.in.  na tym, że w tym dniu, ponad 1000 wolontariuszy wyszło na ulice Warszawy i rozdawało papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku było ich aż 100 tysięcy. Do akcji włączyły się znane osoby, partnerzy zagraniczni z USA, Niemiec, Danii i Izraela jak również około 1000 szkół, bibliotek i instytucji kultury z całej Polski. Jedną z nich był Zespół Szkół Licealnych w Morągu. W placówce udział w akcji polegał na własnoręcznym wykonaniu minimum jednego żonkila, a następnie umieszczeniu własnego zdjęcia z nim na stronie szkoły.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.

Powstanie w getcie warszawskim jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce powstanie w getcie wciąż pozostaje mało znane. Akcją Żonkile chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów. (ZSL Morąg)