BARDZO NIEBEZPIECZNY NOWY NARKOTYK!

Po raz pierwszy na terenie Polski został wykryty etazen – nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk – należący do grupy opioidów. Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.

Etazen był oferowany jako „dopalacz” w Łodzi w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed jego zażywaniem!

Osoba po użyciu opioidów:

ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca,

stwierdza się: wąskie („szpilkowate”) źrenice , bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze,

ma groźne dla życia zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci.

Osoba po użyciu opioidów wymaga w ramach pomocy przedlekarskiej:

zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej,

wezwania pomocy Ratownictwa Medycznego (tel. 112),

zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

https://gis.gov.pl/aktualnosci/ostrzezenie-publiczne-bardzo-niebezpieczny-narkotyk-etazen/

(WSSE Olsztyn)