www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Morągu i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie zorganizowali obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.  Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych od wielu lat w krajach europejskich obchodzony jest 5 maja, a morąskie obchody odbyły się 16 maja 2018r. w parku miejskim.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Morągu, we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Szymanowie od wielu lat organizuje Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, w którym biorą udział środowiska osób niepełnosprawnych z terenu gminy Morąg, Łukta, Miłakowo i Małdyty.

W dniu 5 maja został proklamowany w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest on połączony z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Ideą tego dnia jest zapobieganie izolacji osób niepełnosprawnych i uświadomienie tym w pełni sprawnym, że nie można nikogo dyskryminować tylko ze względu na jego odmienność. To są tacy sami ludzie, czują, kochają, cierpią. Przedsięwzięcie ma przypomnieć społeczeństwu, że niepełnosprawni stanowią jego znaczną część, oraz skłonić do refleksji nad ich potrzebami, możliwościami oraz problemami i trudnościami w codziennym życiu. Jest to dzień, w którym szczególnie podkreślamy rolę tolerancji i równouprawnienia. Osoby niepełnosprawne chcą i mogą być rzecznikami swoich praw. Potrzebują w tym jedynie naszego wsparcia. Rodzina, szkoła i środowisko lokalne są odpowiedzialne za rozwijanie u dzieci i młodzieży poczucia godności osobistej, a zatem na nas wszystkich spoczywa obowiązek podejmowania działań, aby godność ta była szanowana, wzmacniana i chroniona. To właśnie w imię tej odpowiedzialności narodziła się idea obchodzenia Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

Świadomość ludzi dotycząca osób niepełnosprawnych intelektualnie z roku na rok się zmienia na lepsze. Niepełnosprawność nie musi i nie powinna oznaczać jakiegokolwiek wykluczenia, co gwarantuje nie tylko prawo polskie, ale przyjęta przez Unię Europejską Europejska Karta Praw Człowieka. Powinniśmy mieć świadomość, że niepełnosprawność intelektualna to choroba, która może zdarzyć się w każdej rodzinie, w każdym środowisku i nie należy się jej wstydzić ani udawać, że nie istnieje. Każdy człowiek, także z niepełnosprawnością intelektualną ma prawo do godnego, dobrego życia, korzystania z niego w pełni. Organizując  Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, chcemy wzmocnić u naszych podopiecznych, których w tej chwili jest już prawie stu, poczucie własnej wartości i przekonanie, że żyją w świecie równych szans.

Z tej okazji w intencji osób niepełnosprawnych, w Kościele Trójcy Przenajświętszej została odprawiona msza św., następnie odbył się przemarsz barwnego pochodu ulicami Morąga. Trasa pochodu przebiegała ulicami Morąga: od Warsztatów Terapii Zajęciowej, ul Wróblewskiego,  Sienkiewicza, Mickiewicza, 11 Listopada, Park Miejski. W parku w samo południe odbył się happening, w trakcie którego Burmistrz Morąga, Tadeusz Sobierajski oficjalnie otworzył morąskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Dalej przemawiali Krystyna Sałak, prezes TPD w Morągu oraz Jarosław Witek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymanowie. Potem przyszedł czas na program artystyczny. Wystąpiły osoby z niepełnosprawnościami z morąskich placówek: Warsztatu Terapii Zajęciowej w Morągu z etiudą teatralną zatytułowaną „Przebudzenie”, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Morągu z tańcem barokowym, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymanowie – Aneta Jeziórska I Ola Szerszeń, które śpiewały piosenki.

W tym roku organizatorzy podziękowali pracodawcom, którzy aktywnie wspierają osoby niepełnosprawne intelektualnie na otwartym rynku pracy, których uhonorujemy tytułem „Pracodawca bez barier”.

Na zakończenie odbył się bieg równości na dystansie 400 m.

(red./fot. dw)