www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Dzień Walki z Cukrzycą przy opłatku

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu obchodzili w poniedziałek, 10 grudnia 2018 r. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą oraz wspólną Wigilię. W czasie spotkania nie zabrakło życzeń, dzielenia się opłatkiem, jasełek przygotowanych przez dzieci oraz tradycyjnych potraw wigilijnych.

– Od wielu lat Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, który przypada na 14 listopada, w naszym kole łączymy ze spotkaniem opłatkowym w grudniu – mówi Małgorzata Jaśkowiak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Miejsko-Gminne w Morągu.

W czasie uroczystego spotkania życzenia zebranym składali również zaproszeni goście:  Elżbieta Gelert, Posłanka na Sejm RP, w imieniu Burmistrza Morąga – Marek Siudak – naczelnik wydziału oświaty i kultury UM w Morągu,  Teresa Zielonko – lekarz endokrynolog współpracujący z kołem diabetyków w Morągu. Posłanka przyjechała z prezentem w postaci tablicy korkowej z materiałami biurowymi.

Do wspólnego śpiewania kolęd zachęcały dzieci przedszkolne ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu z wychowawczynią Lidią Szwaracką i Iloną Rachuba, którzy przedstawieniem bożonarodzeniowym wprowadzili zebranych w świąteczny klimat.

Organizacja obchodów „Światowego Dnia Walki z Cukrzycą” przez Miejsko-Gminnego Koło Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu to okazja do  zwiększenia świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation – IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization – WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

Zarząd morąskiego koło diabetyków funkcjonuje w nowym składzie, który został wybrany po śmierci poprzedniej prezes Stefanii Semiaszko. W jego skład wchodzą: Małgorzata Jaśkowiak – prezes, Krystyna Nowik – sekretarz, Teresa Kugla, Justyna Pieńkowska, Alicja Talaśka, Elżbieta Dąbrowska, Urszula Wachcińska.

(red./fot. dw)