www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy także z Morąga

Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie, lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, ale dlatego, bo chcę się z Tobą spotkać. To droga do nowego życia. 23 marca br. z  parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej do Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Rozpoczęcie mszą św. o godz. 20.00. Długość trasy 42 km, suma podejść 250 m.

Trasa pełna

Poziom trudności: dużo odcinków leśnych, brak zasięgu, tereny błotniste (żwirownia), silny wiatr na drogach polnych.

Trasa: Morąg-Raj-Lubin-Bożęcin-Słonecznik-Wenecja-Ględy-Wilamowo-Małdyty-Zalesie-Sambród-Zielonka Pasłęcka.

Informacje dodatkowe o trasie: trasa wymagająca kondycji i średniej orientacji w ternie. Odcinki polne bardzo wietrzne, pomiędzy Lubinem a Słonecznikiem brak zasięgu sieci komórkowych. To samo pomiędzy Wenecją i Wilamowem.

Przed wyjściem każdy otrzyma pakiet uczestnika (opis trasy, rozważania, odblask i przypinka). Nie zapomnijcie o zabraniu ze sobą 10 zł – to koszt zakupu tych rzeczy. Warto mieć własny krzyż. Konieczny ubiór odporny na wiatr, buty na błoto, dobra latarka + dodatkowe baterie.

Każdy z uczestników zobowiązany jest do przestrzegania zasad poruszania się po drogach publicznych: idź zawsze lewą stroną jezdni. Koniecznie miej elementy odblaskowe (kamizelka lud inne dobrze widoczne odblaski). Poruszaj się w grupach nie większych niż 10 osób. Uczestnicy EDK zdani są na siebie: zwracaj uwagę na odpoczywających – budź śpiących, pytaj siedzących czy nie potrzebują pomocy. Przed wyjściem z domu należy poinformować bliskie osoby o planach wyruszenia na EDK. Warto także zostawić im mapę z trasą, na wypadek gdyby niemożliwy był dalszy marsz i trzeba było prosić ich o przyjazd.

Materiały do pobrania

Opis trasy PDF

Ślad KML

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest proponowaną formą duchowości. Nie jest to pielgrzymka, EDK jest indywidualną formą modlitwy. Termin oraz trasa przejścia, jest tylko propozycją, EDK możesz przejść w dowolnym czasie i miejscu.

Pamiętaj, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za zgodą opiekunów prawnych.

Zanim wyruszysz z domu

Koniecznie:

przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,

weź ze sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,

miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),

sprawdź lokalną prognozę pogody,

poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,

zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,

przemyśl to, jak wrócić po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,

zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy

Warto:

przygotować sobie własny drewniany krzyż,

mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),

wziąć ze sobą GPS, pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony

mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.

Poruszanie się na trasie

W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest odczytanie rozważań na głos i modlitwa przy każdej stacji.

Jednym z kluczowych elementów jest bezpieczeństwo. Zadbaj o to, by być dobrze widocznym! Pamiętaj, że nocny marsz zwiększa ryzyko związane z poruszeniem się po drogach.

Zgodnie z prawem, EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia.

Nie planuj nadmiernie długich postojów.

Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.

Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę.

W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.

(red.)