www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Frombork w TOP 5 Zamków i Pałaców

Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku uplasował się na trzecim miejscu w ogólnopolskim konkursie „Top 5 Zamków i Pałaców”. 

Polska Organizacja Turystyczna na narodowym portalu turystycznym przeprowadziła sondę wyłaniając w każdym regionie zwycięzcę w kategorii zamki i pałace.

Polskie zamki i pałace to cenne zabytki pełniące nie tylko funkcje muzealne i kulturalne, ale także hotelarskie, restauracyjne, konferencyjne, wypoczynkowo-zdrowotne (spa i wellness), rekreacyjne i rozrywkowe. Wraz z zachowanymi przypałacowymi parkami i ogrodami stanowią ważną grupę atrakcji turystycznych rozmieszczonych w prawie wszystkich zakątkach Polski.

W zespole wzgórza katedralnego we Fromborku nie ma typowego zamku, lecz z uwagi na walory obronne można je zaliczyć do kategorii wzgórz zamkowych. Budowle obronne zaczęto wznosić na początku XIV wieku, na miejscu starej osady pruskiej.

Najstarszą budowlą wzgórza jest Bazylika Katedralna, budowana w latach 1329-1388. Jest to jedna z największych i najwspanialszych gotyckich świątyń tej części Europy. Założenie na planie nieregularnego prostokąta zajęło szczyt wzgórza górującego nad Zalewem Wiślanym.

Mury obronne wysokości 10 metrów wznoszono etapami, gęsto wzmacniając je basztami, których łącznie z wieżami było osiem. Poza wieżą Radziejowskiego, która pełniła funkcję dzwonnicy, postawiono drugą wieżę na planie kwadratu, która należała do słynnego astronoma Mikołaja Kopernika.
Innym ważnym obiektem Wzgórza Katedralnego jest dawny pałac biskupów warmińskich. Ta gotycko-barokowa budowla (XIV-XVIII w.), umieszczona w południowo-wschodnim odcinku warowni, spłonęła w 1945 r. W latach 1965-1970 pałac odbudowano na potrzeby muzeum, w którym część zbiorów poświęcono Kopernikowi. W wieży Radziejowskiego można zobaczyć wahadło Foucolta, jest tam również planetarium.

Lista TOP 5 zamków i pałaców w Polsce:

  1. Zamek w Niemodlinie
  2. Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim
  3. Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku
  4. Zamek w Pszczynie
  5. Zamek w Łańcucie

(wwim)