www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

II Morąski Przegląd Form Folklorystycznych „Haneczka 2018”

W Morąskim Domu Kultury odbył się II Morąski Przegląd Form Folklorystycznych  „Haneczka 2018”.

Jak podkreślają organizatorzy, celem imprezy jest popularyzacja folkloru, muzyki instrumentalnej, tańców i pieśni ludowych, promocja regionalnej twórczości artystycznej, kultywowanie polskich tradycji ludowych i przekazywanie jej wzorów dzieciom i młodzieży oraz integracja zespołów folklorystycznych kochających taniec, muzykę oraz śpiew.

Zespoły zaprezentowały repertuar zaczerpnięty z kultury ludowej z barwną oprawą artystyczną oraz wspaniałymi regionalnymi strojami.

Jury w składzie: Irena Frąckiewicz (muzyk, dyrygent), Małgorzata Mróz (muzyk, wokalistka) oraz Ilona Niewiadomska (pracownik Lokalnej Organizacji Turystycznej w Morągu) oceniała zespoły zwracając uwagę na: wyraz i walory artystyczne występu, technikę wykonywanych tańców, umiejętność przekazywania kultury ludowej na scenie oraz interpretację utworów z uwzględnieniem stylu ludowego i czystości lokalnej gwary.

Na scenie wystąpiło 14 zespołów, które zaprezentowały bogactwo folkloru charakterystycznego  dla danego regionu.

Werdykt Jury przedstawia się następująco:

Kategoria – Dziecięce Zespoły Folklorystyczne

Wyróżnienie – Grupa „Smerfy” z Przedszkola „Jedyneczka” w Morągu, repertuar: piosenka „Hymn Jedyneczki”, taniec do melodii warmińskiego utworu ludowego „Szot”, opiekun: Ewa Falkowska

Wyróżnienie – Grupa „Słonka” z Przedszkola „Jedyneczka” w Morągu, repertuar: taniec „krakowiak”, opiekun: Anna Kadylak

Brązowa Haneczka – Dziecięcy Zespół Ludowy „Kłobuczki” z Pałacu Młodzieży w Olsztynie, repertuar: suita warmińska, 3 pieśni krakowskie, opiekun: Małgorzata Szyłejko, Aneta Jastrzębska

Srebrna Haneczka – Grupa taneczna „Chorsina” z Lidzbarskiego Domu Kultury, repertuar: oberek „Plotka”, opiekun: Anna Sadowska

Złota Haneczka – Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarskiego Domu Kultury, repertuar: „Suita tańców śląskich”, opiekun: Anna Sadowska, kierownik artystyczny: Paweł Sadowski

Kategoria – Folklorystyczne Zespoły Pieśni i Tańca:

Srebrna Haneczka – Zespół taneczny „Babie Lato” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu, repertuar: taniec słowiański, opiekun: Grzegorz Łabacz

Złota Haneczka – Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii” z Lidzbarskiego Domu Kultury, repertuar: „Suita tańców kaszubskich”, instruktor: Bartosz Andrulewicz, kierownik zespołu: Paweł Sadowski

Kategoria – Ludowe Zespoły Śpiewacze:

Wyróżnienie – Ludowy Zespół Śpiewaczy „Promień” z Ośrodka Kultury w Górowie Iławeckim, repertuar: „Hej z góry z góry”, „Czerwone Jabłuszko”, „Na wójtowej roli”, „Gdzieś na mapie świata”, kierownik artystyczny: Jan Możdżyński

Wyróżnienie – Ludowy Zespół „Lipka” działający przy Grupie Aktywnych Kobiet w Nowym Monasterzysku – w składzie Katarzyna Życińska i Ada Życińska, repertuar: piosenki: „Furały jeskółki”, „Ach mój zianku”, „A tam w boru lesie”

Wyróżnienie – Zespół Śpiewaczy „Wojcieszanie” z Wojciech działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tolko, repertuar: piosenki: „Na moim  polu”, „Kąpała się Kasia w morzu”, „Jichaw Kozak mistom”, kierownik artystyczny: Włodzimierz Bohun

Wyróżnienie – Ludowy Zespół Śpiewaczy „Stokrotka” z Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie,  repertuar: piosenki: „Suliko”, „Czemu płaczesz Emerycie”, „Jedna jest róża”,  „Raz w niedzielę”, kierownik artystyczny: Leonarda Trukawka

Brązowa Haneczka – Chór Seniora „Morążanie” z Morąskiego Domu Kultury, Repertuar: „Hanusia”, „Tam w ogródeczku”, „Kukułeczka”, kierownik artystyczny: Irena Frąckiewicz

Srebrna Haneczka – Ludowy Zespół Śpiewaczy „Antonówki” z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małdytach, repertuar: „Cebula”, „Szła dziewczyna koło młyna”, „Nasa Matka Katarzyna”, „Szalała, szalała”, kierownik zespołu: Jacek Dziadkowiec

Złota Haneczka – Zespół Śpiewaczy „Warmianki” z Miłakowskiego Domu Kultury, repertuar: „Oj,  moje dziewce”, „Kulne jabłuszko”, „Rośnie ziele, rośnie”, kierownik zespołu: Jerzy Mudry

Nagrody ufundował Morąski Dom Kultury.

(red./fot. dw)