www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

III Przeglądu Form Folklorystycznych „Haneczka”

Morąski Dom Kultury był organizatorem III Przeglądu Form Folklorystycznych „Haneczka”.

Celem imprezy promującej tradycje ludowe jest ocalenie od zapomnienia pieśni ludowych, wymiana doświadczeń wokalnych i repertuarowych, radość wspólnego spotkania się, muzykowania i dobrej zabawy, a także promocja gmin, w których działają zespoły. Ważna jest również popularyzacja różnych form folklorystycznych, wyławianie indywidualności i talentów oraz aktywna postawa wobec dziedzictwa kulturowego.

Wszystkich uczestników biorących udział w przeglądzie oceniła komisja artystyczna w składzie:

Andrzej Fabisiak – pedagog kultury, reżyser spektakli teatralnych (w tym widowisk ludowych); w latach 1991-2014 wicedyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej Warmii i Mazur, animator kultury.

Monika Lipka – pracownik Wydziału Oświaty i Kultury w Urzędzie Miejskim

Alicja Kaczyńska – pracownik Lokalnej Organizacji Turystycznej

Jurorzy przy ocenie zwracali uwagę na dobór repertuaru, technikę wykonawczą, pomysłowość w zakresie przenoszenia folkloru na scenę, kulturę sceniczną.

KATEGORIA: DZIECIĘCE ZESPOŁY TAŃCA LUDOWEGO

I MIEJSCE: ZŁOTA HANECZKA – ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „PERŁA WARMII” Z LIDZBARSKIEGO DOMU KULTURY – GRUPA DZIECIĘCA za prezentację tańców starej Warszawy, kierownik zespołu: Paweł Sadowski, instruktor: Anna Sadowska

II MIEJSCE: SREBRNA HANECZKA – DZIECIĘCY ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „BURŚTYNKI” ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KLONIE I GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROZOGACH za wykonanie pieśni i tańców mazurskich, opiekun: Elżbieta Kulas i Jan Kania

KATEGORIA: ZESPOŁY TAŃCA LUDOWEGO

I MIEJSCE: ZŁOTA HANECZKA – ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „PERŁA WARMII” Z LIDZBARSKIEGO DOMU KULTURY – GRUPA REPREZENTACYJNA za  interpretację sceniczną tańców górali spiskich, kierownik zespołu: Paweł Sadowski, instruktor: Anna Sadowska

II MIEJSCE: SREBRNA HANECZKA – ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „BABIE LATO” Z UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W MORĄGU za taniec: walczyk, opiekun zespołu: Grzegorz Łabacz

KATEGORIA: FOLKLORYSTYCZNE ZESPOŁY PIEŚNI I TAŃCA

I MIEJSCE: ZŁOTA HANECZKA – ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „WARMIANKI” Z MIŁAKOWSKIEGO DOMU KULTURY, repertuar: „Cóż Ci to dzieweczko”, „A pod Toruniym na polu”, „Rośnie ziele, rośnie”, opiekun zespołu: Jerzy Mudry

II MIEJSCE: SREBRNA HANECZKA – ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „JEZIORANIE” Z MIEJSKIEGO OŚRODKA KULTURY W JEZIORANACH, repertuar: „Jezioranka”, „Warmińska ludu piosenka”,  „Nie chodź koło róży”, „Stukał kowal młotem”, „Używaj dziewczyno”, opiekun zespołu: Jerzy Rokicki

KATEGORIA: LUDOWE ZESPOŁY ŚPIEWACZE

I MIEJSCE: ZŁOTA HANECZKA – LUDOWY ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „KLONOWSKIE KURPSIANKI” Z GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROZOGACH, repertuar: pieśni z kurpiowskiej puszczy zielonej „Gdzie się wybzierasz panie Michale”, „A na polu sosna”, „Ura gąsańki”, opiekun: Barbara Świtaj

II MIEJSCE: SREBRNA HANECZKA – ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „KOLONIANKI” ZE STOWARZYSZENIA „KOLONIA NAD SZKWĄ”- GMINA ŚWIĘTAJNO, repertuar: „Dziewczyno moja”, „Na mazurskim polu”, „Kanarek śpiewa”, „W tamtą stronę młyna”, „Hejże chłopcy”, opiekun: Joanna Gawryszewska

III MIEJSCE: BRĄZOWA HANECZKA – ZESPÓŁ WOKALNY „PEREŁKI” Z UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W PASŁĘKU, repertuar: „Hej, szalała, szalała”, „Jadą goście, jadą”, „Kurka złotopiórka, opiekun: Kazimiera Żurkiewicz

IV MIEJSCE: CHÓR SENIORA „MORĄŻANIE” Z MORĄSKIEGO DOMU KULTURY, repertuar:  „Idzie chmura”, „Oj, zagraj mi muzyko”, „Matulu moja”, opiekun: Irena Frąckiewicz

KATEGORIA: KAPELE LUDOWE:

I MIEJSCE: ZŁOTA HANECZKA – KAPELA JANA KANI Z GMINNEGO OŚRODKA KULTURY  W ROZOGACH, repertuar: melodie tańców z kurpiowskiej puszczy zielonej „Okrąglak”, „Polka cyganka”, „Oberek aż do rana”, „Powolniak”, opiekun: Jan Kania

KATEGORIA: ŚPIEWACY LUDOWI BEZ TOWARZYSZENIA INSTRUMENTALNEGO

I MIEJSCE: ZŁOTA HANECZKA – ELŻBIETA KASZNIA Z GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROZOGACH

repertuar: melodie tańców z kurpiowskiej puszczy zielonej „Zabujne bory”, „Zaśweć miesiącu”,  „Daliśta mnie dali

II MIEJSCE: SREBRNA HANECZKA – KATARZYNA ŻYCIŃSKA Z KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W NOWYM MONASTERZYSKU, repertuar: „Na łolsztyńskim polu”, „Historia rodziny Ulmów”, Lulaj mi lulaj

III MIEJSCE: BRĄZOWA HANECZKA – GABRIELA FARJAN Z FUNDACJI KREOLIA-KRAINA KREATYWNOŚCI W JERUTKACH – UCZENNICA KLASY II SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 W SZCZYTNIE

repertuar: „Na stawigudzkim polu”, opiekun: Joanna Gawryszewska

IV MIEJSCE: ELŻBIETA KULAS Z GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROZOGACH, repertuar: melodie tańców z kurpiowskiej puszczy zielonej „Jest drożyna”, „Nisko słonko nisko

KATEGORIA: SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI

I MIEJSCE: ZŁOTA HANECZKA – JAN KANIA Z GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROZOGACH (HARMONIA PEDAŁOWA), repertuar: melodie tańców z kurpiowskiej puszczy zielonej „Wyrwas”, „Polka z zaspów”, Oberek na bok z drogi”, „Powolniak

II MIEJSCE: SREBRNA HANECZKA – WIKTORIA BRZEZIŃSKA Z MORĄSKIEGO DOMU KULTURY (KEYBOARD), repertuar: „Czerwone jabłuszko”, „Czerwone jagody”, „Czemużeś mnie matuleńko”, opiekun: Irena Frąckiewicz

KATEGORIA: MISTRZ I UCZEŃ

I MIEJSCE: ZŁOTA HANECZKA – JAN KANIA I DAWID ROLKA Z GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ROZOGACH (HARMONIA PEDAŁOWA), repertuar: melodie tańców z kurpiowskiej puszczy zielonej „Stara baba”, „Gołąbek”, „Konik

(MDK)