www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

IX Muzealna Noc z Herderem (relacja)

Już po raz dziewiąty Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu zaprosiło na specjalne atrakcje przygotowane z okazji 273. rocznicy urodzin patrona muzeum, słynnego morążanina. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 26 sierpnia.

W programie imprezy znalazły się warsztaty, konkursy, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych.
Tegoroczne warsztaty nawiązywały do nowo otwartej wystawy pt. „Zyski i straty”. Można zyskać, hodując w domu kłobuka. Według warmińskich wierzeń ten niewielki stworek w zamian za jajecznicę był gotów znosić gospodarzowi różne skarby. Podczas warsztatów można było przygotować sobie takiego kłobuka na szczęście. Zyski przynoszą także poszukiwania skarbów, więc była  także gra terenowa oraz archeologiczne bingo, w poszukiwaniu różnych starożytności. Można był również wykonać ozdobny brelok do kluczy. A gdzie strata? Na stanowisku do gry w kości, w którą to grę przed wiekami przegrywano małe i duże fortuny. Do tego tradycyjnie była przebieralnia.
Przed godzina 20 odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem Herdera przez: przedstawicieli Muzeum Warmii i Mazur z jego dyrektorem Piotrem Żochowskim na czele, przedstawicieli Stowarzyszeni Ludności Niemieckiej „Herder” z Morąga, władz Morąga, instytucji i stowarzyszeń, mieszkańców. Potem odbyło się otwarcie wystawy „Zyski i straty”
O zysku czy stracie, w pojęciu każdego człowieka, decyduje hierarchia wartości. Nawet policzalne walory finansowe nie dają pewności, że odnieśliśmy określoną korzyść lub doznaliśmy uszczerbku. Te same przedmioty i działania mogą nieść ze sobą bilans dodatni lub ujemny. Aby ktoś mógł zyskać, często ktoś musi stracić. Na wystawie zobaczyć będzie można zabytki, które w rozmaity sposób oddają procesy zwiększania lub zmniejszania zasobów materialnych i duchowych. Podziwiając skarb srebrnych monet z Gródek, warto zdobyć się na refleksję, co tak naprawdę jest dla nas cenne.
Kuratorzy wystawy: Małgorzata Kumorowicz, Angelika Rejs, dr Małgorzata Gałęziowska.
W ramach cyklu „Muzyka w pałacowych pokojach” odbył się koncert, podczas którego arie operowe i operetkowe wykonywała Monika Sendrowska – sopran, Dominika Glapiak – fortepian.

Warto wiedzieć, że Monika Sendrowska z domu Cichocka jest z pochodzenia morążanką i już jako mała dziewczynka dawała popisy gry na fortepianie także w muzeum.
Po koncercie można było zwiedzić  muzeum z kustoszem Magdaleną Bartoś. Poza tym przez cały wieczór można było także zwiedzać wszystkie wystawy indywidualnie lub w towarzystwie „Herdera”.

(red./fot. dw/fot. kw/fot. laureaci konkursu: AD/PW/PD/WM/BJ/WS/SD/KM)