www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

JOB SHADOWING w ZSL

W Zespole Szkół Licealnych w Morągu gościł  Marek Kowalski – nauczyciel z Czech, ze szkoły ESOZ w Chomutovie, z którą placówka współpracuje w ramach projektów europejskich.

Marek Kowalski (nauczyciel w-fu, sztuk walki, profilaktyk) gościł w ZSL w ramach europejskiego projektu Erasmus+ Job Shadowing.

Job Shadowing to rodzaj projektu polegającego na krótkim pobycie w organizacji partnerskiej w innym kraju w celu dzielenia się dobrymi praktykami, poznawania nowych metod pracy, wspólnego rozwoju obu instytucji i osób uczestniczących w tych inicjatywach. Idea tych działań przypomina staż krótkoterminowy, który daje wymierny skutek w postaci rozwoju zawodowego uczestniczącej w nim osoby i ma wpływ na zwiększenie jakości pracy organizacji.

Job Shadowing umożliwia aktywne obserwowanie realnej pracy organizacji od środka. To innymi słowy „bycie cieniem” osób, które się obserwuje w ich codziennej pracy.

Uczestniczenie w projektach tego typu niesie ze sobą wiele korzyści. Można poznać specyfikę pracy z młodzieżą w innym kraju oraz przykłady dobrych praktyk, a także nawiązać wiele przydatnych kontaktów, które mogą przełożyć się na późniejsze sukcesy w realizacji i organizacji projektów międzynarodowych. Takie spotkania to również źródło inspiracji – czas, kiedy rodzą się ciekawe pomysły na dalsze działania.

W ramach tygodniowej wizyty w ZSL, gość obserwował pracę pedagog Alicji Śledź oraz nauczyciela w-fu Ryszarda Turczyńskiego – uczestnicząc w zajęciach wychowawczo-profilaktycznych. Odbył spotkania także z pozostałymi nauczycielami i dyrekcją szkoły. Ponadto przeprowadził zajęcia dla uczniów z samoobrony, sztuk walki oraz jogi. Spotykał się także z klasami, z którymi porównywał typowego czeskiego i polskiego nastolatka, przedstawiał problemy związane z uzależnieniami wśród młodzieży czeskiej. Oprócz obserwowanych i prowadzonych lekcji, Marek Kowalski miał okazję zwiedzić nasze miasto oraz poznać kulturę naszego regionu. Wizyta zaowocowała także w pracę nad kolejnymi wspólnymi projektami europejskimi ze szkołą ESOZ w Chomutovie. (red./ZSL Morąg)