www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

KONKURS PRACODAWCA PRZYJAZNY WOT ROZSTRZYGNIĘTY

– Jeżeli jest dobra komunikacja między pracodawcą, pracownikiem i dowódcą brygady to można zrealizować wszystkie zadania, które stoją przed przedsiębiorstwem, ale i brygadą OT, można osiągać wszystkie cele – powiedział Tomasz Kądziołka prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, który został zwycięzcą konkursu na pracodawcę przyjaznego żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej.

Finał konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” odbył się dzisiaj (27.03) na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Pamiątkowe statuetki z rąk dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuły odebrało trzynastu pracodawców, laureatów pierwszego – wojewódzkiego etapu konkursu.  Zwycięzcą konkursu został Tomasz Kądziołka prezes Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

– Zależy mi na tym, żeby moi pracownicy realizowali się zarówno w pracy jaki i poza nią. Umiejętności, które moi pracownicy nabywają podczas szkoleń w WOT są przydatne w pracy portu lotniczego, gdzie przede wszystkim liczą się kompetencje współpracy w zespole – powiedział prezes Kądziołka.

Laureatom towarzyszyli dowódcy brygad OT oraz żołnierze – na co dzień pracownicy firm i instytucji, które od dzisiaj mają prawo używać zaszczytnego tytuł „Pracodawca przyjazny WOT”.

Witając uczestników gali generał Kukuła podkreślił, że żołnierze OT łączą pełnienie służby wojskowej z życiem rodzinnym i zawodowym. Uzyskanie właściwego balansu tych czynników jest możliwe tylko wtedy, jeśli pracodawca wspiera swojego pracownika i rozumie znaczenie jego służby w wymiarze obronnym, społecznym ale i biznesowym.

– Szkolimy naszych żołnierzy w taki sposób aby pozyskiwali specjalności podwójnego zastosowania. Po pierwsze konieczne do realizacji naszej misji: obrony i wspierania lokalnych społeczności. Po drugie jednak czyniące ich bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy. Z jednej strony bowiem kształtujemy w naszych żołnierzach karność, obowiązkowość czy inicjatywę. Z drugiej wielu z nich pozyskuje nowe, zwykle kosztowne kwalifikacje. Tym samym zatrudnianie żołnierzy może być źródłem przewagi konkurencyjnej – powiedział generał Kukuła.

Do uczestników gali finałowej konkursu list skierował minister obrony narodowej. – Wsparcie ze strony pracodawców może odgrywać kluczową rolę przy podejmowaniu decyzji o przystąpieniu do WOT. Konkurs jest wyrazem wielkiego znaczenia jakie mają dla Terytorialsów relacje z pracodawcami. Dzisiejsi laureaci wiedzą, że oprócz formalności, ważne jest wzajemne zrozumienie – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Celem konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” było wyłonienie i wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą i warunkami panującymi w miejscach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, w tym stojące przed nią cele i zadania szczególnie w aspekcie lokalnym oraz doceniają korzyści jakie wynikają z zatrudniania Terytorialsów.

Konkurs został ogłoszony w połowie grudnia 2018 roku. Od tego czasu żołnierze OT zgłaszali swoich kandydatów wraz z krótkim uzasadnieniem. 

Pierwszy etap konkursu był prowadzony na szczeblu brygad OT. Zgłaszani przez żołnierzy pracodawcy byli zapraszani na spotkania informacyjne organizowane w brygadach. Podczas tych spotkań mogli poszerzyć swoja wiedzę w zakresie rozwiązań i regulacji prawnych, a także samego funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, wypełniali też ankietę oraz rozwiązywali quiz wiedzy o WOT.

W drugim etapie konkursu, komisja dowództwa WOT wyłoniła zwycięzcę konkursu.

Zwycięzcą pierwszego konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” został:

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury sp. z o.o.;

Laureaci etapu wojewódzkiego:

Adampol S.A. Autotransport. Logistyka i Spedycja;

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.;

Zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Orzech” sp. z o.o.;

Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks s.c.;

Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Warszawy w Warszawie;

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni;

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego;

Elbest Security sp. z o.o. z Bełchatowa;

Poczta Polska S.A. Region Sieci Kielce;

APW TECH Piotr Pijocha z Krzęcina;

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego z Poznania;

Invicom sp. z o.o. z Ustronia.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 18,7 tys. żołnierzy, w tym ponad 15,5 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

(mjr Daniel Wrzyszcz Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 4 Warmińsko Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej )