www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Morąskie kino z nowymi fotelami

Morąski Dom Kultury ogłosił przetarg i wyłonił wykonawcę dostawy i montażu foteli do sali widowiskowo kinowej, za kwotę 312 653,70 zł. Od piątku 9 marca br. kino będzie nieczynne do początki kwietnia. W tym czasie wykonawca będzie demontował stare i montował nowe fotele.

– Obecne fotele służyły blisko 30 lat. Są wyeksploatowane. Na pewno dziesiątki tysięcy osób przewinęło się  przez salę widowiskowo-kinową na różnego rodzaju wydarzeniach. Pisaliśmy projekty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Była za mała pula środków jeżeli chodzi o dofinansowanie, a za duża kwota naszych potrzeb. Nie udało się pozyskać środków na kompleksowy remont sali widowiskowo-kinowej, więc zaczęliśmy wykonywać to we własnym zakresie. Zaoszczędzone w naszym budżecie środki przeznaczaliśmy na remont sali: podłóg, ścian, wymianę kotar wraz z urządzeniami, które je otwierały i zamykały. W 2017 roku naprawiliśmy także dach w sali kinowej. Położyliśmy papę termozgrzewalną. Dzięki tym działaniom udało się nam doprowadzić salę do ładniejszego wyglądu opowiada Andrzej Niewiadomski, dyrektor Morąskiego Domu Kultury.

Mimo wcześniejszych niepowodzeń w składanych wnioskach MDK zdecydowało się powalczyć o pieniądze tym razem tylko na wymianę foteli i napisało powtórnie wniosek do Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

– Otrzymaliśmy najpierw 100 000 zł. Złożyliśmy odwołanie, w którym zaznaczyliśmy, że przyznana kwota dotacji jest niewystarczająca. W efekcie czego przyznano nam dodatkowo 80 000 zł. Ponad 80 000 zł do wymiany foteli dołoży Gmina Morąg, a nieco ponad 32 000 zł zapłacimy z własnych środków. Po wymianie kino będzie liczyło 320 foteli. Myślę, że wybraliśmy dobry fotel. Wybór oceniała 12-osobowa komisja. Będzie to fotel koloru bordowego, z pojemnikiem na kubek. W ostatnim rzędzie będzie zamontowanych kilka foteli z możliwością szybkiego wypięcia. Przewidziane jest to dla artystów, którzy będą chcieli mieć akustyka na sali. Nasz akustyk został przeniesiony na piętro, gdzie ma specjalne pomieszczenie do pracy – mówi Andrzej Niewiadomski.

Jak podkreśla dyrektor MDK, wymiana foteli w kinie to prawie ostatni element, który będzie miał duży wpływ na komfort oglądania filmów czy uczestniczenia w koncertach lub innych wydarzeniach odbywających się w sali widowiskowo-kinowej. Obecne fotele zostaną poddane utylizacji, ponieważ nie nadają się do ponownego ich wykorzystania.

Wymiana foteli zbiegła się z wyborem Andrzeja Niewiadomskiego na trzecią kadencję na stanowisku dyrektora MDK.

– Moje plany w obecnej kadencji są identyczne jak w dwóch poprzednich. Stawiamy na jak największy rozwój MDK. Chcemy, aby odbywało się tutaj jak najwięcej wydarzeń., jak najwięcej kółek zainteresowań. My nie robimy tego sami dla siebie tylko robimy to dla mieszkańców i razem z mieszkańcami. Wspieramy inicjatywy oddolne, różnego rodzaju wydarzenia. Ten kierunek chcemy dalej realizować. MDK jest otwarty na wszelkiego rodzaju propozycje.  Sprowadzamy tak często i takie zespoły, kabarety, na które jest zapotrzebowanie. Chciałbym a MDK nie kojarzył się z budynkiem, gdzie się znajduje,  a z jego ofertą na rzecz mieszkańców – dodaje Andrzej Niewiadomski.

(red./fot. dw)