www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Naukowa Wiosna Humanistów – ks. Roman Storoniak

Uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych w Morągu gościli w szkole ks. Romana Storoniaka, proboszcza parafii greckokatolickiej p. w. św. Jerzego w Morągu. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Naukowa Wiosna Humanistów. Ksiądz na dwugodzinnym wykładzie najpierw przybliżył młodzieży ogólną strukturę Kościoła, historię rozłamów religijnych, następnie opowiadał o powstaniu morąskiej parafii greckokatolickiej oraz różnicach w obrządku Kościoła Rzymskokatolickiego i Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.

Tłumacząc wybrane zagadnienia, posługiwał się zrozumiałymi metaforami i żartami. Zaprezentował także kilka tradycyjnych przedmiotów liturgii wschodniej. Na koniec uczniowie zadawali księdzu nurtujące ich pytania, ten zaś na każde udzielał wyczerpującej odpowiedzi, nieraz dopełniając o kolejne anegdoty. W Morągu i okolicach żyje wielu Ukraińców, zatem była to świetna okazja do poszerzenia wiedzy o sąsiadach. Proboszcz dbał o dobrą komunikację z uczestnikami wykładu i z pewnością rozwiał ich wszelkie wątpliwości na temat obrządku wschodniego.

(ZSL Morąg)