www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Oglądaj niebo tylko na Warmii i Mazurach

Na Warmii i Mazurach tradycje astronomiczne mają długą historię, głównie za sprawą Mikołaja Kopernika, którego postać jest ściśle związana z regionem. Obecnie, idąc za przykładem wybitnego astronoma, badania ciał niebieskich można prowadzić w kilku placówkach astronomicznych.

Największym w regionie obiektem tego typu jest Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie. Planetarium oferuje seanse popularne i pokazy edukacyjne, w przystępny sposób przekazujące wiedzę astronomiczną.

Atutem placówki jest nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny, który działa również jako projektor filmów opracowanych w technice fulldome. Z tarasu Obserwatorium Astronomicznego za pomocą nowoczesnych teleskopów można dostrzec m.in.: układy gwiazd, mgławice, galaktyki, komety, a także najjaśniejsze planety i Księżyc.

Obrazy nieba zainteresowani obejrzą także w planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Na kopule o średnicy 8 m za pomocą profesjonalnej aparatury są wyświetlane drogi Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd. Na Górze Żurawiej w pobliżu Fromborka znajduje się Park Astronomiczny również należący do muzeum. Miłośnicy astronomii mają tu do dyspozycji pięć pawilonów edukacyjnych wyposażonych w teleskopy, lunety i tarasy obserwacyjne.

Wyjątkowe obserwatorium astronomiczne, będące hołdem dla twórcy teorii heliocentrycznej, można odwiedzić także w Lidzbarku Warmińskim. Znajduje się ono w wieży zegarowej dawnego przedzamcza i jest atrakcją działającego tu hotelu Krasicki. Obserwacje nieba oferuje również Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach. Placówka dysponuje kilkoma teleskopami (w tym największym o średnicy obiektywu 50 cm), dzięki którym można oglądać aktualne zjawiska astronomiczne.

(wwim)