www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Otwarcie sali widowiskowo-kinowej po remoncie

W Morąskim Domu Kultury odbyło się uroczyste otwarcie sali widowiskowo-kinowej po remoncie. Dostawa i montaż foteli kosztowały 312 653,70 zł.

– Poprzednie fotele służyły blisko 30 lat. Były wyeksploatowane. Na pewno dziesiątki tysięcy osób przewinęło się  przez salę widowiskowo-kinową na różnego rodzaju wydarzeniach. Pisaliśmy projekty do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Była za mała pula środków jeżeli chodzi o dofinansowanie, a za duża kwota naszych potrzeb. Nie udało się pozyskać środków na kompleksowy remont sali widowiskowo-kinowej, więc zaczęliśmy wykonywać to we własnym zakresie. Zaoszczędzone w naszym budżecie środki przeznaczaliśmy na remont sali: podłóg, ścian, wymianę kotar wraz z urządzeniami, które je otwierały i zamykały. W 2017 roku naprawiliśmy także dach w sali kinowej. Położyliśmy papę termozgrzewalną. Dzięki tym działaniom udało się nam doprowadzić salę do ładniejszego wyglądu – opowiada Andrzej Niewiadomski, dyrektor Morąskiego Domu Kultury.

Mimo wcześniejszych niepowodzeń w składanych wnioskach MDK zdecydowało się powalczyć o pieniądze tym razem tylko na wymianę foteli i napisało powtórnie wniosek do Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

– Otrzymaliśmy najpierw 100 000 zł. Złożyliśmy odwołanie, w którym zaznaczyliśmy, że przyznana kwota dotacji jest niewystarczająca. W efekcie czego przyznano nam dodatkowo 80 000 zł. Nieco ponad 32 000 zł zapłaciliśmy z własnych środków. Po wymianie kino liczy 320 foteli. Myślę, że wybraliśmy dobry fotel. Wybór oceniała 12-osobowa komisja. Jest to fotel koloru bordowego, z pojemnikiem na kubek. W ostatnim rzędzie zostało zamontowanych kilka foteli z możliwością szybkiego wypięcia. Przewidziane jest to dla artystów, którzy będą chcieli mieć akustyka na sali. Nasz akustyk został przeniesiony na piętro, gdzie ma specjalne pomieszczenie do pracy – mówi Andrzej Niewiadomski.

Jak podkreśla dyrektor MDK, wymiana foteli w kinie to prawie ostatni element, który będzie miał duży wpływ na komfort oglądania filmów czy uczestniczenia w koncertach lub innych wydarzeniach odbywających się w sali widowiskowo-kinowej.

Ponad 80 000 zł do wymiany foteli dołożyła Gmina Morąg. Jak podkreśla Tadeusz Sobierajski, Burmistrz Morąga jest to impuls do działania.

– Od wielu lat zachęcałem dyrektora domu kultury, wręcz naciskałem, żeby podejmował działania w uzyskaniu dofinansowania z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zabiegał chyba przez trzy kolejne lata i się udało. Jest to powód do dumy i radości, ponieważ ta zmiana była długo wyczekiwana – mówi Tadeusz Sobierajski.

Burmistrz Morąga uważa, że nie jeszcze nie wszystko pasuje do wystroju sali widowiskowo-kinowej. – Przede wszystkim wejście główne do kina trzeba zmienić, być może też drzwi zewnętrzne. Widziałem te boczne i te główne do sali kinowej wymagałby wymiany, jak również okna. To wszystko wymagałoby dostosowania do obecnie obowiązujących standardów. W miarę dostępnych środków będziemy w tych działaniach wspierać MDK – dodaje burmistrz.

Podczas imprezy wystąpił zespół „Latino Team” z UTW, uczniowie ze Szkoły Tańca „U Mirka” zaprezentowali pokaz tańca towarzyskiego. Wystąpił także zespół Mejk. Na koniec imprezy odbył się poczęstunek z okolicznościowym tortem.

(red./fot. dw)