www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

„PIĘKNO ZAKLĘTE W MUSZLI”w ratuszowych piwnicach

„PIĘKNO ZAKLĘTE W MUSZLI”, to tytuł wystawy muszli ślimaków drapieżnych szczycieńskiego konchologa Pawła Falarza, którą można już oglądać w Morąskiej Izbie Historycznej w Ratuszowych Piwnicach. Serdecznie zapraszamy wszystkich morążan jak również i turystów do zwiedzania wystawy.

Paweł Falarz konchiologią, czyli nauką o muszlach mięczaków, zainteresował się ponad osiem lat temu.

– Zafascynowało mnie piękno muszli, które są wytworem pozornie tak prymitywnej gromady zwierząt, jaką są mięczaki – mówi Paweł Falarz.

Obecnie może się poszczycić jedną z największych kolekcji w regionie. Wystawa w Muzeum Mazurskim poświęcona muszlom morskich ślimaków drapieżnych, prezentuje kolekcję ponad 250 sztuk z kilku wybranych rodzin.

Drapieżnikami w świecie ślimaków, które polują na inne zwierzęta w toni morskiej, są zarówno całkiem małe gatunki jak i osiągające powyżej 0,5 m długości. Ofiarami takich aktywnych drapieżców mogą być ryby, inne ślimaki, małże, robaki, jamochłony, drobne skorupiaki czy rozgwiazdy. W tej grupie występują gatunki ślimaków z rodziny Conidae, tzw. stożki, które stanowią śmiertelne zagrożenie również dla człowieka ze względu na wytwarzaną silna toksynę. Warto również zauważyć, że nasze lokalne jeziora, rzeki i lasy dają możliwość spotkania różnych gatunków małży lub ślimaków. Mało kto wie, że w Polsce występuje ok. 200 gatunków różnych mięczaków, przy czym nie wszystkie wytwarzają muszle.

(red./fot. dw)