www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Pierwsza przysięga żołnierzy WOT w Morągu z ministrem

 

Ponad 130 żołnierzy pierwszego batalionu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę, 22 kwietnia br. swoją pierwszą przysięgę w parku miejskim w Morągu. Podczas uroczystości obecni byli również żołnierze rezerwy, którzy ukończyli 8-dniowe szkolenia wyrównawcze przed rozpoczęciem terytorialnej służby wojskowej.

W trakcie przysięgi Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej powiedział, że Wojska Obrony Terytorialnej stanowią piąty, ważny rodzaj polskich sił zbrojnych.

–  Są to wojsko złożone z ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić część swojego wolnego czasu, żeby szkolić się i przygotować do obrony naszej ojczyzny. To wojska gotowe do reakcji w sytuacji kryzysowej, bardzo silnie związane tu, z województwem warmińsko-mazurskim, z poszczególnymi powiatami, z poszczególnymi gminami. Wojska, które doskonale znają teren, wojska, które stanowią doskonałe uzupełnienie wojsk operacyjnych. 4. Warmińsko-Mazurska Brygada WOT odwołuje się do Armii Krajowej, do tej niezwykłej formacji, która walczyła o wolność Polską , do patronów związanych z Wileńską Brygadą AK, do tego etosu, który kształtuje naszą tożsamość narodową, tożsamość państwową – mówił w Morągu szef MON.

List do żołnierzy WOT napisał premier Mateusz Morawiecki, a podczas uroczystości odczytał go wojewoda warmińsko-mazurski.

– Wypowiedzenie słów roty przysięgi jest  dla każdego żołnierza zwieńczenie trudu szkolenia i potwierdzenie zobowiązania wobec ojczyzny – napisał premier. Mateusz  Morawiecki podkreślił, że WOT są najmłodsze wśród rodzajów sił zbrojnych mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, a żołnierze WOT szczególnie związani ze swym regionem, utrzymują gotowość do obrony kraju, chronią i wspierają lokalną społeczność w sytuacjach kryzysowych.  Istotę służby WOT, napisał premier, najlepiej oddają słowa dewizy tej formacji. Są zawsze gotowi, zawsze blisko.

W imieniu  żołnierzy Wojsko Obrony Terytorialnej, którzy złożyli przysięgę szeregowy Cezary Mazurek powiedział, że ten dzień na zawsze pozostanie w ich pamięci.

– W roku, w którym obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości słowa roty przysięgi są dla nas niezwykłym  powodem do dumy. W myśli idei Wojsko Obrony Terytorialnej chcemy stać na straży naszej małej ojczyzny – mówił szer. Cezary Mazurek. Powiedział także, że 16-dniowe szkolenie było dla nich bardzo trudne, ale dali radę.

– Patriotyzm bowiem to nie tylko słowa, ale przede wszystkim obowiązki o czyny, które od dziś chcemy sumiennie realizować – dodał szer. Mazurem.

Dla Burmistrza Morąga Tadeusza Sobierajskiego jest wyróżnieniem to, że jeden z batalionów WOT jest sformowany w Morągu.

– To coś szczególnego dla miasta, ponieważ przy różnego rodzaju zdarzeniach kryzysowych na terenie powiatu i gminy znaczące wsparcie. Na ten temat rozmawiałem już z dowódcą brygady płk Mirosławem Brysiem, że jest współpraca i otwartość ze strony WOT – mówi Tadeusz Sobierajski.

Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej będzie się składała z 5 batalionów, stacjonujących w Olsztynie, Morągu, Ełku, Giżycku i Braniewie. Wojska Obrony Terytorialnej docelowo mają się składać z 17 brygad, liczących 53 tysiące żołnierzy.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, kombatanci AK, rodziny żołnierzy i kilkuset mieszkańców miasta. Było to pierwsze zaprzysiężenie żołnierzy WOT na Warmii i Mazurach.

(red./fot.dw)