Pierwszy przeszczep rogówki w olsztyńskim szpitalu

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie dołączył do grona ośrodków, w których są wykonywane operacje przeszczepu rogówki.

To bardzo istotny dla pacjentów zabieg, który ma na celu poprawę przejrzystości rogówki, a tym samym poprawę ostrości widzenia.

Pierwszy zabieg odbył się 16 pździernika w sali operacyjnej Oddziału Klinicznego Okulistycznego Bloku Operacyjnego.

Pierwszym operatorem prof. Marek Rękas z Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie), w asyście dr n. med. Janusza Pieczyńskiego, koordynatora Oddziału Klinicznego Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Tego dnia wykonano przeszczep drążący pełnej grubości. Taki zabieg wykonuje się w przypadku  trwałego przymglenia rogówki obejmującego prawie całą jej grubość. W takim przypadku przeszczepia się od dawcy płatek rogówki pełnej grubości, który wszczepia się w uprzednio przygotowaną lożę rogówki biorcy.

Kolejne dwa przeszczepy, również pod kierunkiem prof. Marka Rękasa z udziałem okulistów ze Szpitala Wojewódzkiego, wykonano 13 listopada.

Wówczas oprócz przeszczepu drążącego wykonano także przeszczep warstwowy tylny, który stosuje się w przypadkach płytkiego uszkodzenia miąższu rogówki lub niewydolności warstwy śródbłonka rogówki.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie jest instytucją samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

(wwim)