www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Pijani, bez uprawnień, z sądowymi zakazami i bez wyobraźni

Jazda rowerem wężykiem całą szerokością drogi. Kompletnie pijani kierowcy pojazdów oraz motocykli, którzy wpadli podczas kontroli drogowych albo podczas kolizji. Notoryczne ucieczki z miejsca zdarzenia, kierowanie pojazdami z zakazami sądowymi. Taki obraz nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego rysuje się po minionym weekendzie. 

Przypomnijmy, że w maja 2015 r. weszły w życie zmiany w  kodeksie karnym, kodeksie wykroczeń, Ustawie Prawo o Ruchu Drogowy oraz Ustawie o kierujących pojazdami. Min. dotyczyły one nietrzeźwych kierujących.  W znowelizowanych przepisach wydłużono okres, na jaki  orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd orzeka obligatoryjnie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tyś złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Pomimo licznych akcji na naszych drogach wciąż spotykamy kierowców, którzy pomimo spożywania alkoholu decydują się prowadzić swoje pojazdy. Kierowcy lekceważą również wyroki sądowe. Są też tacy, którzy ukazują swoją bezmyślność poprzez brawurową jazdę oraz pośpiech.

(KWP Olsztyn)