www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Pisarka Anna Czerwińska – Rydel gościła w „Czwórce”

We czwartek, 13 grudnia br.  uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci i młodzieży Anną Czerwińską – Rydel.

Anna Czerwińska-Rydel – to  muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY oraz pomysłodawczynią i twórczynią serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne
o słynnych gdańszczanach), Gdańskiej Trylogii 2 (trzy opowieści biograficzne o wybitnych gdańszczankach) oraz Gdańskiej Trylogii 3 (trzy opowieści biograficzne o wielkich gdańskich artystach). Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Inscenizacja jest nowatorskim połączeniem teatru i laboratorium badawczego, co pozwala w większym stopniu rozbudzić wyobraźnię dzieci i zafascynować je eksperymentami naukowymi.

Anna Czerwińska-Rydel  mówi, że: – w szkole miałam kłopoty z matematyką. Potem jeszcze z fizyką i chemią. Geografii też nie lubiłam, a na wuefie bałam się grać w zbijaka. Ale za to na przerwach i lekcjach (pod ławką) z wielkim zaangażowaniem pisałam powieści i opowiadanka. Wszystkie bardzo poważne i dramatyczne. Kiedyś złapała mnie na tym pani od polskiego. Skonfiskowała gęsto zapisane zeszyty, a następnego dnia wezwała mnie do siebie.

– Brawo! – powiedziała. – Nie pamiętam, kiedy ostatnio jakaś lektura dostarczyła mi takiej rozrywki. Ależ się uśmiałam!!!

Tego dnia wróciłam do domu załamana. Moja literatura miała być poważna i dramatyczna, a okazała się zabawna…

Minęły lata. Zaczęłam pisać książki dla dzieci i młodzieży. Teraz już wiem, że poważna książka może bawić, a zabawna wzruszyć. I właśnie tak staram się tworzyć.

Anna Czerwińska-Rydel   to także współtwórczyni portalu Internetowego o Chopinie www.echopin.pl, który powstał we współpracy z Ministerstwem Kultury i Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku. W roku 2013 autorka otrzymała literackie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce.

Na stałe mieszka w Gdańsku. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne. (red./fot. dw)