www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Policyjne podsumowanie weekendu na drogach regionu

Słoneczna pogoda zachęca do podróży motocyklami i rowerami. Policjanci apelują więc o rozwagę i ostrożność. Tylko w miniony weekend na terenie powiatu doszło do 3 zdarzeń drogowych z udziałem kierowców jednośladów.

Policjanci podsumowali miniony weekend. Od piątkowego popołudnia do niedzieli na terenie naszego powiatu doszło do 9 kolizji i 1 wypadku drogowego. W trzech zdarzeniach drogowych udział brali kierowcy jednośladów.

Do pierwszej kolizji z udziałem jednośladu doszło w sobotę (05.09.2020) około godz. 14:30 w m. Tyrowo. Kierujący rowerem 33 latek uderzył w zaparkowany samochód. Jak okazało się, mężczyzna znajdował się w stanie nietrzeźwości. Miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Za popełnione wykroczenia 33- letni mieszkaniec naszego powiatu został ukarany mandatami karnymi.

Następnego dnia (06.09.2020) doszło do kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem jednośladu. Około godz. 12:00 w Ostródzie na ul. Czarnieckiego kierujący oplem nie ustąpił pierwszeństwa przejeżdżającemu przez rondo motorowerzyście w wyniku czego doszło do potrącenia. Na szczęście nikt nie został ranny, dlatego zdarzenie zakwalifikowane zostało jako kolizja drogowa.

Pół godziny później w m. Bramka kierujący kią wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu prawidłowo motocykliście w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów. Kierujący jednośladem ze złamaną ręką oraz urazem nogi trafi do szpitala.

Policjanci apelują

Słoneczna pogoda sprawia, że na drogach jest jeszcze dużo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Rosnąca liczba miłośników jednośladów wpływa na udział tej grupy w statystykach zdarzeń drogowych. Wypadki drogowe, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób zabitych i rannych.

Skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze, niż wypadku samochodowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem czy też przeszkodą, jest odzież ochronna, tj. kurtka i spodnie motocyklowe, właściwe buty, rękawice oraz kask.

Na bezpieczeństwo motocyklistów, poza sprawnym pojazdem, właściwą techniką jazdy, odpowiednią odzieżą ochronną, istotny wpływ ma również widoczność na drodze. Można ją poprawić przede wszystkim poprzez sprawne i czyste światła, używanie odblaskowych szelek motocyklowych lub kamizelki. Należy pamiętać, że widzieć a być widocznym to dwa różne zagadnienia – im później kierowca samochodu zauważy motocyklistę, tym czas na odpowiednią reakcję będzie krótszy, czasami zbyt krótki…

Warto pamiętać o bezpieczeństwie nie tylko własnym, ale też osób przewożonych na motocyklu. Jazda motocyklem z pasażerem wymaga odpowiedniego przygotowania. Zarówno kierowca, jak i pasażer muszą przestrzegać podstawowych zasadach mających wpływ na bezpieczeństwo.

Kierowco samochodu, zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Obserwuj drogę, patrz w lusterka – w tym przypadku, te z pozoru proste czynności nabierają  ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

Motocyklisto, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu, zawsze zawczasu i  wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru.

Pamiętaj, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg.

(KPP Ostróda)