www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Spotkanie z Martą Fox – pisarką

We wtorek, 06 marca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu odbyło się spotkanie autorskie z Martą Fox, poetką, eseistką, dziennikarką oraz autorką ponad 40 książek dla młodzieży i dorosłych. Uczestniczyła w nim młodzież z morąskich szkół.

Pisarka jest polonistką (z wykształcenia), poetką i prozaikiem. Także felietonistką i eseistką. Od 1983r. zajmuje się dziennikarstwem. Jej wiersze tłumaczone były na język angielski, niemiecki, hiszpański. Wyróżniona została kilkoma ważnymi nagrodami literackimi.  Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, eseje, wiersze). Jej poezja była tłumaczona na język angielski, niemiecki, portugalski, francuski, hiszpański. Przez krytykę została nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Z ogromną odwagą porusza sprawy płci, dojrzewania młodzieży. Jej pisarstwo skupione jest wokół zagadnień, które wymagają rewizji postawy życiowej, podjęcia odpowiedzialności za własne decyzje. Marta Fox nie moralizuje, ale widać w jej powieściach wyraźny krąg wartości. Jej powieści charakteryzują się głębią psychologiczną i świetnie przedstawiają obyczajowość polskiej szkoły oraz mentalność młodzieży.

Zanim Marta Fox zaczęła pisać – pracowała jako nauczycielka języka polskiego, bibliotekarz, dziennikarz, a także kierownik literacki w teatrze. Debiutowała, jak sama mówi, stosunkowo późno. Pierwsze opowiadanie  pt. „Gra” napisała w roku 1989, w sylwestrowy wieczór. Wysłała go na konkurs i zdobyła główną nagrodę. To dało początek jej twórczości. Swoje pierwsze cztery książki Marta Fox napisała przy kuchennym stole, zamykając się wieczorami w kuchni i gotując obiad na następny dzień. Jak podkreśla sama autorka „kuchnia była dla niej azylem, do którego członkom rodziny po 22:00 nie można było wchodzić”.
Młodzieżowe powieści Marty Fox od kilku lat określane są mianem bestsellerów i znajdują się na pierwszym miejscu w rankingach czytelniczych. Książki pisarki od wielu lat zapełniają półki morąskiej biblioteki.

(red./fot. dw)