www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Szpital będzie miał nowy tomograf komputerowy

Morąski szpital do końca tego roku będzie miał nowy tomograf komputerowy. Placówka napisała projekt i dostanie dofinansowanie z RPO 2014-2020. Dzisiaj umowę z prezes szpitala Ewą Michałowską, w obecności Burmistrza Morąga, podpisał Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

– Zdrowy dzień również dla Morąga. Całkowicie nowy tomograf za 1,3 mln zł niemal całkowicie sfinansują fundusze z RPO 2014-2020 – mówi Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pracownia Tomografii Komputerowej  w Szpitalu Miejskim w Morągu wykonuje całodobowo diagnostykę dla wszystkich jednostek szpitala. W pracowni wykonywane są badania na podstawie skierowania z oddziału szpitalnego znajdującego się w szpitalu.

– Obecnie dzierżawimy tomograf w naszym szpitalu i to nie za małe pieniądze. Trafiła się okazja, aby pozyskać nowe urządzenie. Napisaliśmy projekt, który uzyskał dofinansowanie. Szpital z własnych środków zapłaci ok 250 000 zł, natomiast pozostała kwota to dofinansowanie z RPO – mówi Ewa Michałowska, prezes morąskiego szpitala.

W morąskiej placówce każdego roku wykonywanych jest ok. 1000 badań tomograficznych tylko dla samego szpitala. Prezes Ewa Michałowska chce tomograf wykorzystywać również dla placówek z zewnątrz. Wystąpiła w tej sprawie do NFZ, aby móc te usługi zakontraktować.

– W pracowni pracuje wyszkolony personel posiadający uprawnienia i certyfikaty niezbędne do pracy z tomografem komputerowym, dlatego uważa, że możemy takie usługi świadczyć nie tylko dla samego szpitala, ale również dla innych placówek medycznych – dodaje Ewa Michałowska.

Tomografia jest metodą diagnostyki, gdzie za pomocą promieni rentgenowskich można uzyskać wielowarstwowe przekrojowe obrazy ciała. Z uwagi na duży zakres zastosowań tomografia stała się podstawową metodą obrazowania we wszystkich specjalnościach medycyny.

– Tomografia komputerowa, to precyzyjna diagnostyka, to szansa na szybką diagnozę, to szansa bardzo często na życie. W naszym szpitalu jest tomograf, który dzierżawimy od firmy zewnętrznej. Ten, który zostanie zakupiony jest wysokiej klasy, co oznacza, że mam nadzieję, ten zakup pozwoli nam na wykorzystanie , przy akceptacji NFZ, na wykonywanie tych badań nie tylko w warunkach szpitalnych, ale i ambulatoryjnych, gdzie średni czas oczekiwania na to badanie wynosi ponad 100 dni. Mam nadzieję, że misja szpitala :dobro pacjenta….ziści się – podsumowuje Ewa Michałowska.

Po podpisaniu umowy ze szpitalem, marszałek województwa zapoznał się osobiście z funkcjonowaniem placówki. (red./fot. UM Olsztyn)