Uczcili 100 urodziny Jana Pawła II

W Morąskim Domu Kultury odbył się galowy koncert „Szumią jodły na gór szczycie” z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wystąpiły gwiazdy Polskiej Opery Kameralnej. Koncert prowadził Kazimierz Kowalski, który przybliżył postać naszego wielkiego Rodaka.

Szumią jodły na gór szczycie to Aria Jontka z IV aktu, Dumka Jontka z opery ”Halka” Stanisława Moniuszko.

W morąskim wydarzeniu wzięli udział: Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Tadeusz Sobierajski – Burmistrz Morąga, Leszek Biernacki – zastępca Burmistrza Morąga, Andrzej Niewiadomski – dyrektor Morąskiego Domu Kultury.

– Na Warmii i Mazurach w operowym stylu obchodzimy rok św. Jana Pawła II – z okazji 100. rocznicy urodzin patrona 2020 roku w Morąskim Domu Kultury zaszumiały „…jodły na gór szczycie…” Niezawodny Kazimierz Kowalski wraz z gwiazdami Polskiej Opery Kameralnej śpiewająco ukazali fragmenty życiorysu wielkiego Polaka. Już jutro (15.02) widzimy się w Ostródzie (Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP o 17:00) – mówi Gustaw Marek Brzezin.

Karol Józef Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II – papież, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako syn Karola i Emilii, z domu Kaczorowskiej. Jego ojciec był żołnierzem – pracował jako urzędnik, zaś matka zajmowała się domem i dziećmi. Karol miał starszego o 14 lat brata Edmunda (lekarza) oraz siostrę Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu.

Po śmierci papieża Pawła VI i jego następcy Jana Pawła I w wyniku konklawe – 16 października 1978 roku abp Karol Wojtyła został wybrany papieżem przyjmując imię Jan Paweł II. Był pierwszym Polakiem, a jednocześnie pierwszym od 445 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch.

(red./fot. dw/G.M. Brzezin)