www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

W Morągu odbyła się Europejska Noc Muzeów

Sobota, 19 maja 2018 roku była jedyną okazją do nocnego zwiedzania muzeum J.G.Herdera w Morągu. W ramach „Tajemniczego muzeum” chętni mogli zwiedzić morąską placówkę muzealną. W programie wydarzenia było indywidualne zwiedzanie wystaw z….. latarkami i kustoszem pod hasłem „Ciemności kryją cenne dzieła sztuki”. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty plastyczne. Można było także obejrzeć tajemnicze mikrofilmy-kryształki z twierdzy szyfrów.

Kierownik morąskiego oddziału Muzeum Warmii  i Mazur Magdalena Bartoś przedstawiła interesujące i sensacyjne informacje o wyjątkowych bo kryształowych mikrofilach. Po co były tworzone?  Dlaczego znajdowano je w tak różnych i z pozoru bezsensownych miejscach? Ile ich było? Kto ich używał? Co dokładnie zawierały? Kto i po co wykonał tego typu „kryształki”.

– Kryształki mają kształt małej szklanej rurki o długości około 4  do 7 milimetrów i średnicy około 1 mm. Pojedynczy składa się z dwóch sklejonych elementów, pomiędzy którymi znajduje się fotografia (w rodzaju folii pozytywowej). Aby ujrzeć ukryty w kryształku obraz, należy patrzeć na niego w kierunku zaokrąglenia. Ta część  pełni rolę soczewki, w środku dwóch sklejonych kawałków znajduje się mikrofilm o średnicy niecałego milimetra, mimo to mieszczący nawet kilka zdjęć! Do tego doklejony jest mały kawałek szkiełka, mający zapewne za zadanie ochronić mikrofilm przed zniszczeniem. Dostrzeżenie czegokolwiek gołym okiem jest możliwe, ale jedynie w ogólnych zarysach, aby poznać wszystkie szczegóły ukrytych zdjęć wraz z opisem i ewentualnymi dodatkowymi symbolami konieczne jest zastosowanie nawet kilkusetkrotnego powiększenia. Niestety nie znamy takich powiększalników. Wykonane są one w szpiegowskiej technologii mikrokropki, używanej przez wiele lat, w okresie II wojny światowej i Zimnej Wojny przez wywiady wojskowe i cywilne. Przy wykorzystaniu tej technologii w „zwykłym” liście można było ukryć ważne dane szpiegowskie zastępując kropkę na końcu zdania taką mikrokropką z zawartymi tajnymi danymi. Skala miniaturyzacji wynosi 300:1. Tak  więc na takiej mikrokropce można zmieścić z powodzeniem całą stronę A4 maszynopisu pisanego czcionką normalnej wielkości – opowiada Magdalena Bartoś.

Na zakończenie pokazu każdy z uczestników mógł zobaczyć i spojrzeć w oryginalny kryształek i dostrzec w tym maleńkim przedmiocie zespół tajemniczych zdjęć.

Ci, co nie byli na Europejskiej Nocy Muzeów w morąskim Muzeum im. J. G. Herdera będą mieli okazję zobaczyć kryształki w sierpniu br. podczas Muzealnej Nocy z Harderem.
Każdy kto odwiedził w tym dniu muzeum otrzymał specjalną pocztówkę, upoważniającą do wejścia tego dnia na dyskotekę w Restauracji „Park” w Morągu.

(red./fot. arch. muzeum/fot. dw)