www.mediagroupinfo.pl – portal informacyjny * Najlepsza bezpłatna promocja Twojej firmy.Sprawdź. Zadzwoń. Tel. 511 086 882, redakcja@mediagroupinfo.pl lub mediagroupinfo.pl@gmail.com * SZUKAJ NAS NA FACEBOOKU

Wigilia u Herdera z promocją albumu o Morągu

W Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu odbyła się „WIGILIA U HERDERA” – adwentowy wieczór z promocją albumu „Dawny Morąg w stu ilustrowanych opowieściach”, ze wspólnym śpiewaniem kolęd i poczęstunkiem.

Wigilię u Herdera rozpoczęła promocja książki „Dawny Morąg w stu ilustrowanych opowieściach” autorstwa Soni Solarz-Taciak i Piotra W. Taciaka. Album wydała Oficyna Wydawniczej “Retman” Waldemara Mierzwy, redakcją zajął się Tadeusz Prusiński. Piotr Taciak i Tadeusz Prusiński  są absolwenci morąskiego liceum, obaj mieszkają dzisiaj w Olsztynie. Dawny Morąg to praca ukazująca miasto przed 1945 rokiem, jego dzieje, architekturę i mieszkańców. Książka zawiera  sto, często nieznanych, ilustracji i obszernych opowieści do nich. Wydana została na najwyższym poziomie edytorskim, w twardej oprawie, albumowym formacie (19,5×28,5 cm), w kolorze, na papierze świetnej jakości.

Jak mówił podczas promocji albumu w morąskim muzeum Waldemar Mierzwa: historia wydania tej książki jest długa i burzliwa, w końcu jednak dobiliśmy do szczęśliwego zakończenia. Pragnę podziękować wszystkim, którzy próbowali nam pomóc, aby mogła się ona ukazać. Paradoksalnie, Dawny Morąg pojawił się w chwili, gdy zrezygnował ze wsparcia jego wydania ostatni, prywatny zresztą, sponsor. Sami wyłożyliśmy na książkę potrzebne środki. Z czasów, gdy próbowaliśmy wydać Dawny Morąg wspólnie z morąskim Liceum (przy okazji Zjazdu Absolwentów, pięknie dziś dziękuję raz jeszcze Pani Dyrektor Jolancie Jankowiak-Wydrze za osobiste zaangażowanie!). Z kolei Piotr Taciak bardzo dziękował swojej żonie za ogromny wkład w wydanie książki mówiąc, że dobrze jest jak dwie bliskie sobie osoby mają identyczną pasję. Efektem tej pasji jest właśnie album „Dawny Morąg w stu ilustrowanych opowieściach”.

W dalszej części spotkania Ryszard Szurgot ze Stowarzyszenia Miłośników Muzyki im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie zaproponował zebranym wspólne śpiewanie kolęd tych popularnych polskich jak i z innych krajów, .m.in.: ukraińskich, francuskich, niemieckich, angielskich.

Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Ludności Niemieckiej  „Herder” w Morągu.

„Wigilia u Herdera”, organizowana od kilku lat w Muzeum jest okazją nie tylko do świętowania i spotkania się przyjaciół i sympatyków Muzeum. W tym roku placówkę odwiedzili m.in.: Bożenna Ulewicz – doradca wojewody warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ks. Wojciech Płoszek – proboszcz administrator Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie, słuchacze UTW w Morągu, mieszkańcy Morąga i okolic, goście.

– Staramy się aby to spotkanie miało także wymiar edukacyjny, związany z tradycjami świątecznymi w regionie albo osobą patrona Muzeum – mówią organizatorzy. Zapraszamy na fotoreportaż z imprezy. (dw/fot. dw)