Wracajmy bezpiecznie, nie tylko z wakacji

Przed nami ostatnie dni wakacji, a tym samym, pomimo pandemii koronawirusa, znacznie większy ruch na drogach. Dla dobrego kierowcy jazda z prędkościami dopuszczonymi przepisami ruchu drogowego jest „oczywistą oczywistością”. Poniżej przypominamy dekalog rozsądnego kierowcy i wzorce postępowań na drodze.

W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przekraczanie dozwolonej prędkości, jazda na zderzaku i poganianie światłami przepisowo jadących kierowców, może skończyć się karambolem na drodze…

Zwracajamy uwagę na czasowe oznakowanie przebudowywanych odcinków jak chociażby na DK1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową czy DK7 od Napierek do Płońska. Sprawdźmy, gdzie takie utrudnienia w ruchu występują i zaplanujmy odpowiednio podróż. Podpowiadamy w jaki sposób to zrobić. Jeszcze raz przypomnijmy sobie jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu. Zastosujcie się do nich:

Kierowco – patrz na znaki o zmiennej treści

Kierowco – utrzymuj bezpieczny odstęp

Kierowco – korytarz życia może uratować niejedno życie

Kierowco – pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji

Kierowco – włączaj się bezpiecznie do ruchu i korzystaj z „suwaka”

Kierowco – patrz na znaki, nie łam przepisów

Kierowco – zapamiętaj ten numer 19 111

Kierowco – świeć przykładem, skupiaj się na drodze i dbaj o odpoczynek

Ograniczenia w ruchu dla ciężarówek

Przypominamy, że okresowe ograniczenia ruchu pojazdów oraz zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton obowiązują w wakacyjne weekendy:

w piątki od 18:00 do 22:00,

w soboty od 8:00 do 14:00,

w niedziele od 8:00 do 22:00.

Serwis dla kierowców GDDKiA

Przypomnijmy, że informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych, będących w zarządzie GDDKiA, dostępne są również na stronie www.gddkia.gov.pl w zakładce „Serwis dla kierowców”.

19 111 Punkt Informacji Drogowej GDDKiA

Lista utrudnień

Mapa warunków drogowych

Mapa kamer monitorujących

Mapa ograniczeń na przejściach granicznych

W serwisie internetowym GDDKiA można zapoznać się z lokalizacją Miejsc Obsługi Podróży (MOP), które stanowią bardzo ważny element sieci drogowej. Na MOP, w zależności od jego kategorii, podróżujący mogą odpocząć, skorzystać z usług gastronomicznych i noclegowych.

Mapa miejsc obsługi podróżnych

Bezpiecznych wakacji i szerokiej drogi życzy GDDKiA!

(GDDiA Olsztyn)